skip to Main Content

Notícies

El Patronat del Gran Teatre del Liceu aprova el Pla Estratègic 2023-2026

Nota de premsa

 

 • El Pla Estratègic per al període 2023-2026 és un full de ruta que estableix els passos que el Liceu ha de seguir per tal de continuar sent un teatre referent a nivell europeu, creixent en qualitat, prestigi i servei a la societat, tot mantenint l’equilibri econòmic
 • El Teatre reafirma un posicionament i relat propis en el món de la cultura i assumeix la necessitat d’una progressiva adaptació de l’activitat als requeriments de les noves generacions
 • Un programa artístic d’excel·lència, la consolidació del Liceu com un centre d’arts i el compromís amb l’accessibilitat, la inclusió i l’aprenentatge són els eixos centrals d’aquest nou Pla Estratègic aprovat pel Patronat
 • Per a fer possible aquests objectius troncals, el Liceu assumeix una transformació transversal de la institució que passa per una evolució en matèria organitzativa i tecnològica, la captació de nous públics i la consolidació  dels espectadors actuals i un increment dels recursos per poder desenvolupar amb èxit tota l’activitat del teatre
 • El Pla Estratègic també contempla un increment del pressupost, on l’objectiu és que els ingressos propis no siguin inferiors al 50% del total i que les aportacions de les administracions públiques estiguin durant tota la vigència del Pla al voltant del 50%, tenint com a eix central l’equilibri pressupostari
 • Durant el període del pla estratègic, el mestre titular Josep Pons, amb l’estreta col·laboració de Pablo Assante al capdavant del Cor del Teatre, seguirà treballant per uns cossos estables referents
 • La internacionalització és també un dels punts claus del pla, amb la finalitat de poder explicar el projecte més enllà del territori, seguir treballant noves produccions i coproduccions amb d’altres teatres,  augmentar el públic estranger i intensificar les iniciatives amb altres institucions d’arreu del món
 • En el context del 175è aniversari, el Teatre ha desenvolupat una plataforma audiovisual (Liceu+) que a partir de la temporada que ve inclourà l’abonament digital Liceu+ LIVE. Aquest projecte engloba dues dimensions: la internacionalització de la programació i també l’accessibilitat de l’òpera a tots els territoris
 • El Liceu es marca com a objectiu incrementar els ingressos per mecenatge (un 15% del total d’ingressos propis) i seguir amb la línia d’incrementar el nombre de benefactors, persones físiques
 • La Sra. Rosario Cabané, presidenta de la Junta de Benefectors, s’incorpora al Patronat de la Fundació en la plaça que, per finalització del seu mandat, deixa el Sr. Alfonso Rodés, després de 7 anys d’intensa i competent col·laboració amb el Teatre
 • El Liceu seguirà treballant per poder impulsar una possible segona seu on realitzar part de la seva programació. Aquest nou espai pretén ser un ens polivalent i dinamitzador de la ciutat de Barcelona, obert a tota la ciutadania

Barcelona, 14 de juliol de 2022. El Patronat de la Fundació del Gran Teatre del Liceu, presidit per Salvador Alemany, es va reunir ahir dia 13 de juliol per aprovar el nou Pla Estratègic per al període 2023-2026. Un full de ruta iniciat ja aquesta temporada i que té com a objectiu establir els passos que el Liceu ha de seguir per tal de continuar sent un teatre referent a nivell europeu, creixent en qualitat, prestigi i servei a la societat, tot mantenint l’equilibri econòmic.

 

Salvador Alemany, president del Patronat, ha subratllat que “en el moment del 175è aniversari del Liceu i amb la recent concessió de la Creu de Sant Jordi es presenta aquest Pla Estratègic que l’equip ha treballat durant molts mesos, patint l’alentiment de la pandèmia. Un pla que consolida conceptes de gestió i relaciona la procedència dels ingressos de la Institució amb les disponibilitats pressupostàries per als diversos capítols de despesa i inversió.” Salvador Alemany també ha assegurat que “aquest model és essencial per fer compatible l’equilibri econòmic de la Institució amb la màxima qualitat possible de la seva proposta artística, però també amb l’assoliment dels objectius en els projectes educatiu i social i els de la projecció internacional del Gran Teatre del Liceu”.

 

Per la seva banda, el director general del Liceu, Valentí Oviedo, ha destacat que “és important un pla estratègic perquè més enllà d’aspectes conjunturals que puguin modificar puntualment els objectius, el Liceu es marca un camí i un rumb ferm a seguir”. I afegeix que aquest és un pla que, “pel que fa al desenvolupament del projecte artístic i socioeducatiu ja s’ha anat intuint en bona part en aquesta temporada. Ara cal consolidar-lo i transformar la resta d’àrees que permetin que el projecte es solidifiqui, i sigui  viable i possible també a llarg termini”.

 

Partint de la premissa que la missió del Liceu és la d’inspirar, impactar i transformar les societats i les persones a través de l’Art, i, específicament, de l’òpera, aquest full de ruta marca els eixos que configuren l’engranatge necessari per tal de seguir consolidant el projecte artístic i socioeducatiu del Teatre.

 

Pel que fa al projecte artístic, entre les línies mestres del pla estratègic hi ha la de contribuir al desenvolupament de l’excel·lència artística i cultural del Liceu a través, principalment, de la temporada escenificada d’òpera i dansa, així com de les seves veus. En aquest sentit, un dels acords que inclou aquest pla estratègic és la renovació de Víctor Garcia de Gomar com a director artístic del Teatre per a quatre anys addicionals amb la comesa de consolidar el projecte artístic iniciat amb la seva arribada l’any 2019 i consolidar el repte de fer del Liceu un centre de les arts i el pensament, tenint l’òpera com a subjecte principal. Així doncs, el Liceu seguirà apostant per cantants de primer nivell, l’ús dels nous llenguatges, així com l’impuls de noves coproduccions internacionals amb teatres de referència.

 

El Liceu també es marca com a objectius la recuperació de patrimoni musical, l’aposta per donar oportunitats als creadors del país i mantenir el creixement cap a l’excel·lència dels col·lectius artístics (cor i orquestra). Durant el període del pla estratègic, el mestre titular Josep Pons, amb l’estreta col·laboració de Pablo Assante al capdavant del Cor del Teatre, seguirà treballant per uns cossos estables referents on cal completar les places vacants acordades i exercitar el múscul de l’Orquestra i el Cor a través dels concerts de Corde cambra o del gran cicle simfònic. Per esdevenir un bon referent simfònic cal que el Liceu també sigui capaç d’atraure excel·lents directors musicals i entrar així en un cercle virtuós. El desenvolupament d’aquest ambiciós projecte cultural, compta, a més amb la figura de l’artista resident: actualment, Àlex Ollé (La Fura dels Baus). A banda del director artístic i musical, es crea aquesta figura que acompanyarà el Teatre i que es renovarà cada 4 anys, a través de l’assessorament escènic, la programació artística i el treball constant de la mentoria envers nous directors d’escena perquè puguin afrontar amb èxit la seva carrera dins el gènere operístic.

 

En la línia d’“El Liceu per a tothom”, i amb la voluntat de ser una institució generadora d’oportunitats, de coneixement i d’experiències per a tots i totes, és imprescindible desenvolupar estratègicament els programes educatiu i social (LiceuAprèn i LiceuApropa), ambdós compromesos amb l’accessibilitat, l’aprenentatge i la inclusió.

 

El projecte LiceuAprèn es marca com a objectiu principal contribuir a reforçar les actituds i aptituds d’infants i joves que es generen a través de la música i les arts, i en ple S.XXI, fent-ho adaptant l’oferta educativa al moment actual, innovant en els plantejaments artístics i pedagògics. LiceuAprèn ja treballa en tres grans línies: en la creació i producció d’espectacles adreçats als infants i joves; en un programa de formació ampli i divers quant a destinataris, continguts i formats; i en vincles de col·laboració amb diferents institucions amb finalitats d’inclusió, de col·laboració, de formació, de recerca i d’innovació.

 

De la mateixa manera, el programa LiceuApropa és una de les ànimes d’aquest Pla Estratègic, amb propostes que apropen l’òpera i la música a totes persones. El Liceu seguirà garantint l’accessibilitat al Teatre i a la seva programació a totes les persones amb un sistema tarifari divers adaptat a diferents realitats personals i socials, i assegurant serveis que facilitin l’accés com l’audiodescripció, el bucle magnètic, etc. Un dels reptes més engrescadors del LiceuApropa és la línia de creació comunitària OPERA PRIMA, que ja ha engegat un dels projectes més especials d’aquest període: una òpera comunitària centrada al barri del Raval, La gata perduda, amb estrena els dies 5 i 7 d’octubre del 2022.

 

Per a desenvolupar amb èxit aquests tres projectes troncals del Liceu (artístic i socioeducatiu), el Teatre assumeix una transformació transversal de la institució que passa per una evolució en matèria organitzativa i tecnològica, la captació de nous públics i un increment dels recursos per poder desenvolupar tota l’activitat del Teatre, tot mantenint l’equilibri pressupostari. En aquest sentit, es busca una transformació de l’organització en l’àmbit intern per esdevenir una institució cultural líder en eficiència, una transformació de l’organització en l’àmbit del producte o l’escenari per impactar l’espectador i una evolució de l’organització en l’àmbit del client per millorar-ne la captació i la fidelització. La internacionalització és també un dels punts claus del pla, amb la finalitat d’augmentar el públic estranger, intensificar les iniciatives amb altres institucions d’arreu del món i consolidar el Liceu com un teatre referent europeu.

 

Una de les noves eines estratègiques desenvolupades recentment en aquesta tasca de difondre els continguts i apropar el gènere operístic, és Liceu+ (liceuplus.com), la nova plataforma audiovisual del Teatre que apropa l’òpera, la música, la cultura i la mateixa institució a través de continguts de mediació, complementaris i explicatius a tota la programació del propi Teatre. A part, aquesta plataforma ofereix l’abonament digital Liceu+ LIVE, que té com a objectiu facilitar l’accés a l’òpera i a la temporada del Teatre a totes aquelles persones que per distància i preu no hi poden accedir, a aquelles persones que ja gaudeixen d’un abonament presencial i per a les quals pot ser un complement perfecte, i també a la comunitat educativa. Al mateix temps, Liceu+ LIVE és una eina d’internacionalització per fer arribar el seu projecte artístic arreu.

 

El Pla Estratègic contempla un increment del pressupost, on l’objectiu és que els ingressos propis no siguin inferiors al 50% del total i que les aportacions de les administracions públiques estiguin durant tota la vigència del Pla al voltant del 50% del total dels ingressos.

 

Durant les temporades marcades per les restriccions d’activitat i aforament a conseqüència de la crisi derivada per la COVID, les empreses i les persones físiques que formen part del programa de Patrocini i Mecenatge de la institució han continuat mostrant el seu compromís envers la institució. És per això, juntament que amb les accions que es desenvoluparan durant el període del Pla Estratègic, els objectius són els d’incrementar els ingressos per mecenatge (que aquests siguin un 14% del total d’ingressos propis) i seguir amb la línia d’incrementar el nombre de benefactors, persones físiquesEl creixent interès vers el programa de suport individual ja va fer considerar al Teatre la importància de donar força a aquesta figura tot creant una Junta de Benefactors (maig 2021). La Sra. Rosario Cabané, presidenta de la Junta de Benefectors, s’incorpora al Patronat de la Fundació ocupant la plaça que, per finalització del seu mandat, deixa el Sr. Alfonso Rodés, després de 7 anys d’intensa i competent col·laboració amb el Teatre.

 

Finalment, com a objectiu a mig termini, el Liceu seguirà treballant per poder impulsar una possible segona seu on realitzar part de la seva programació.  Aquest nou espai pretén ser un ens polivalent i dinamitzador de la ciutat de Barcelona, obert a tota la ciutadania. Entre els objectius ja esmentats pel Teatre, aquestes instal·lacions permetrien  complementar l’activitat educativa i d’El Petit Liceu del propi Teatre, fixar una temporada estable de dansa i poder comptar amb una seu per un Centre d’Òpera de Nova Creació, un ens que impulsaria la nova òpera des de tots els seus àmbits: composició, dramatúrgia, direcció d’escena, etc. Aquesta iniciativa també permetria al Liceu el treball en xarxa amb professionals i agents escenicomusicals de la ciutat i del país.

 

Back To Top